Thanks to all who participated in the Brixtoberfest.

There were 211 entries judged and 230 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show – Beer

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stJeff LandersMy Other Pils Scored An 11.53A: Czech Pale LagerUrban Knaves of Grain/Club Wort
2ndBrothership Brewing
Co-Brewer: Ryne Willig And Kyle Obright
Aliens Vs. Cowboys21B: Specialty IPA
3rdArt Kim
Co-Brewer: Andrew Schlueter
Gobsmack Flanders Red23B: Flanders Red AleIBRU - Illiana Beer Rackers Union

Winning Entries

Table 1: Light Lagers (6 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stBrad SayersSigma Alpha Lager1B: American Lager
2ndChuck Redpath
Co-Brewer: Scott Thesien
Dolly Lager1B: American Lager
3rdKyle NordquistJasmine1B: American Lager

Table 2: German Wheat (8 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDavid DodgeWeizenbock10C: Weizenbock
2ndJustin Buchanan-LopezMac’s Famous 10A: Weissbier
3rdRoss TuttleDunelweizen (Ross Brau)10B: Dunkels Weissbier

Table 3: Bretts, Wilds and Sours (7 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJackson MannThese Are The Most Beautiful Days28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndAdam YoungLOWERCASE28B: Mixed Fermentation Sour Beer
3rdJose RiveraCarinho Sour28C: Wild Specialty Beer

Table 4: American Wheat and Pale (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stEric WoodColumbia Ave Ale18B: American Pale Ale
2ndKristofer Brann
Co-Brewer: Corey Korzenecki
Wheat Ale1D: American Wheat Beer
3rdRobert Merrell
Co-Brewer: Jesse Wygonik
Mowed Lawn1D: American Wheat Beer

Table 5: British, Scottish, Irish (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stRichard Creitz60 Shilling Scottish14A: Scottish Light
2ndBrad PaushaOne More15A: Irish Red Ale
3rdBrad PaushaBest Friend11B: Best Bitter

Table 6: Ambers, Commons, Browns, some English (10 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stNathan SnydersRedbone Amber Ale19A: American Amber Ale
2ndDean WienschOld World English13B: English Brown Ale
3rdMichael YoungAfrican Queen IPA12C: English IPA

Table 7: Pale Malty Lagers (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stKyle VesterVestoberfest4B: Festbier
2ndTom HayoshHelles4A: Munich Helles
3rdBrad RamseyDuff Heavy4C: Helles Bock

Table 8: Saison and Wit (14 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJay KashAmber Saison25B: Saison
2ndAaron PigorsRapier Wit24A: Witbier
3rdTim BrownGrisette25B: Saison

Table 9: Czech Lagers and Pale Bitter European (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJeff LandersMy Other Pils Scored An 11.53A: Czech Pale Lager
2ndBrandon KesslerClean & Crushable5D: German Pils
3rdDavid FettyCzech Pils3B: Czech Premium Pale Lager

Table 10: Amber European (13 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJason SullivanMain Street Marzen6A: Marzen
2ndDavid FettyRauchbier6B: Rauchbier
3rdDavid MajewskiAlley Tavern Altbier7B: Altbier

Table 11: Big Beers (6 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDavid FettyOl’ 5817D: English Barleywine
2ndJim BoersmaCoydog22D: Wheatwine
3rdJoe KoritkoFeeling The Earth’s Rotation 17C: Wee Heavy

Table 12: Fruit Beer (8 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stKristofer Brann
Co-Brewer: Corey Korzenecki
Rasberry Wheat Ale29A: Fruit Beer
2ndDavid FettyStrawberry Rhubarb Berliner Weisse 29A: Fruit Beer
3rdChris SchmelzerIsle Be At The Beach29A: Fruit Beer

Table 13: Historical, Alternative, Clone, Experimental (7 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stMike ChinderleTwo Hearted Clone34A: Clone Beer
2ndBrandon KesslerNZ Pilz34C: Experimental Beer
3rdJeff LandersCentiator - Batch 10034B: Mixed-Style Beer

Table 14: Porters and Stouts (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stEric WoodJacki’s Porter9C: Baltic Porter
2ndMichael JacobsStout Or Something Like That15B: Irish Stout
3rdKyle VesterKenmare Kestrels15B: Irish Stout

Table 15: European (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDaniel CsokeData Lake Lager7A: Vienna Lager
2ndJeff LandersFancy Pants8A: Munich Dunkel
3rdRyan WalkerPsycho Keller7C: Kellerbier

Table 16: IPA (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stAndrew WyshnytzkyIPA21A: American IPA
2ndAlex SlizImperially Red Assed22B: American Strong Ale
3rdTom HayoshEkuanot Hippo21A: American IPA

Table 17: Specialty IPA (14 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stBrothership Brewing
Co-Brewer: Ryne Willig And Kyle Obright
Aliens Vs. Cowboys21B: Specialty IPA
2ndDavid DuffGet Duffed! IPA21B: Specialty IPA
3rdChris YoungRye-B-Normal21B: Specialty IPA

Table 18: Belgian (13 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stArt Kim
Co-Brewer: Andrew Schlueter
Gobsmack Flanders Red23B: Flanders Red Ale
2ndTom Hayosh
Co-Brewer: Daniel Hayosh
Dubbel26B: Belgian Dubbel
3rdBrad RamseyOne Alcohol Please26A: Trappist Single

Table 19: Spice, Herb, Vegetable (13 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stPatrick WhislerCoffee Maple Mild30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndKristofer Brann
Co-Brewer: Corey Korzenecki
Coffee IPA30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdChris SchmelzerAugustus Gloompah30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 20: Wood Beer (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJames FairclothGin Barrel Aged Farmhouse Saison33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndSteve ThanosPandora’s Box33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdKyle NordquistOppidan Sabatauer 33B: Specialty Wood-Aged Beer